-
Radosław Kordowski zamieszczony w temacie Z Polski
Niektórzy piszą, że zabrakło Pana Prezydenta na uroczystościach odsłonięcia nowego pomnika. Zadałem więc pytanie: czy ktoś zabiegał o honorowy patronat Pana Prezydenta? Czy ktoś ustalał z Panem Prezydentem projekt tego pomnika?
Najwyraźniej nikt, bo odsłonięto nowy pomnik, który jest dość kontrowersyjny. Chociaż pokazuje prawdę historyczną i bestialskie mordowanie dzieci, głosy są podzielone, czy upamiętniając ofiary, należy pokazywać to w tak dosłowny sposób, w jaki zostały zamordowane.
To trochę tak, jakby matka na grobie stawiała pomnik przedstawiający scenę, w jaki sposób zginęło jej dziecko. Nikt czegoś takiego nie robi, bo to wyzwala ogromne emocje i otwiera rany, zamiast je zabliźniać. Fakt, że pomniki są symboliczne, a nie dosłowne, nie oznacza, że prawda historyczna jest zakłamywana. Istnieje wiele pomników, które są wyważone i upamiętniają dane wydarzenia, nie ociekając przemocą i okrucieństwem.
Niektóre rodziny ofiar wołyńskich przyznały, że nie mogą patrzeć na ten nowy pomnik, bo serce rozrywa im się z bólu i wracają traumy.
Czy pomnik powinien pełnić taką rolę?
Chodzi przecież o pamięć o ofiarach, a nie ciągłe otwieranie ran i eksponowanie okrucieństwa, jakie zadano Polakom.
Mówi się, że zabrakło Pana Prezydenta na tych oddolnych uroczystościach, ale nie wspomina się, że z uwagi na kontrowersyjność pomnika żadne polskie miasto od 2018 roku nie chciało go postawić u siebie. Powodem jest wizerunek dziecka nabitego na widły, który znajduje się w centrum tego pomnika.
Chociaż rzeczywiście tak było, bo jak podają przekazy historyczne, pewien Ukrainiec z UPA szedł przez wieś właśnie z takim nabitym na widły dzieckiem jak z transparentem, sam ten obraz jest tak przerażający, że u większości rodziców wywołuje dreszcze i ciarki.
Być może przez to, że jestem artystą, jestem nadwrażliwy na taką sztukę. Samo czytanie o tym, jak mordowano Polaków, jest dla mnie traumatyczne, że długo po takiej lekturze muszę dochodzić do siebie.
Mimo wszystko uważam, że każdy powinien chociaż raz odwiedzić obóz Auschwitz i przeczytać wspomnienia ocalałych z wołyńskiej rzezi lub obejrzeć film „Wołyń”. Chociażby po to, by pamiętać o historii i zapobiec jej powtórzeniu.
Przypominam też, że 11 lipca co roku odbywają się uroczystości państwowe na skwerze wołyńskim w Warszawie. To nie jest tak, że nikt o tym nie pamięta ani nie rozmawia.
Jak co roku, Pan Prezydent, jeśli nie może osobiście uczestniczyć w uroczystościach (w tym czasie był na szczycie NATO w USA), wysyła swojego ministra, który w Jego imieniu odczytuje list. Tak było również w tym roku.
Ktoś powie, że to tylko słowa, że nic się w tej sprawie nie dzieje. Zacytuję więc wypowiedź Pana Prezydenta:
„W zeszłym roku byliśmy razem z prezydentem Zełenskim w katedrze w Łucku. Tam razem klęknęliśmy przed ołtarzem, na którym upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej. Modliliśmy się. To był, w moim przekonaniu, ważny gest ze strony głowy państwa ukraińskiego. Wkrótce potem polskie instytucje otrzymały zgodę na prowadzenie prac poszukiwawczych.”
Dzięki podejściu Pana Prezydenta w 2023 roku ruszyły prace badawcze, na które czekaliśmy wiele lat. Oczywiście miejsc do przebadania jest więcej i każda zgoda na kolejne prace wymaga zgody strony ukraińskiej.
Jeśli ktoś chce poznać prawdę o Wołyniu, powinien współpracować z Prezydentem, aby nie zepsuć wypracowanych relacji i by zgody były nadal wydawane.
To nie jest łatwe dla władz Ukrainy, bo zdają sobie sprawę, że odkrycie kolejnych ofiar będzie wyzwaniem dla społeczności ukraińskiej, która będzie musiała zmierzyć się z trudną historią swoich przodków. W takim narodzie ciężko wzbudzić patriotyczne odruchy. Proces ten będzie trwał dekady.
Jeśli komuś zależy na prawdzie historycznej, nie powinien utrudniać tego procesu. Temat wymaga dialogu, ponieważ bezpośrednio uderza w pamięć o przodkach dzisiejszych Ukraińców. Jest to dla nich tak samo trudne jak dla nas.
———-
Poniżej zamieszczam list Pana Prezydenta skierowany do uczestników uroczystości:
Szanowni Państwo!
W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej pochylamy się w smutku i zadumie, wspominając tragiczny los naszych zamordowanych rodaków. Łączę się z Państwem – zgromadzonymi na dorocznej uroczystości przy pomniku na Skwerze Wołyńskim – i składam hołd ofiarom zbrodni. Dziękuję też wszystkim, którzy strzegą prawdy i pamięci o tych bolesnych kartach polskiej historii.
Tutejszy pomnik i cała otaczająca go przestrzeń nasycona jest szczególną symboliką. Krzyż z figurą Chrystusa bez rąk; tablice z nazwami miejscowości z 7 przedwojennych województw wschodniej Polski, których mieszkańców dosięgły prześladowania i terror; ziemia przywieziona z setek miejsc zbrodni, zgromadzona w sarkofagu u stóp krzyża – to znaki, przez które oddajemy cześć ofiarom. Przypominają nam o przeszłości i są fundamentem, na którym będziemy budować przyszłość.
Bo przyszłość należy budować na prawdzie. Nawet jeśli to prawda trudna i związana z cierpieniem, pełna dramatycznych zdarzeń, które potomni po dziś dzień przechowują w swoich sercach i umysłach. Jednak tylko prawda może być oparciem dla rozwijania nowych, prawdziwych i trwałych relacji – zarówno między poszczególnymi ludźmi, jak i całymi narodami. Dlatego też dbając o tę prawdę, my, Polacy, zawsze będziemy domagać się godnego upamiętnienia ofiar tej strasznej rzezi i dążyć do przeprowadzenia koniecznych ekshumacji w poczuciu obowiązku wobec rodaków, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Bez wątpienia walka o prawdę
jest wyjątkowo trudna. Ale tylko taki wysiłek może przynieść dobre i trwałe owoce dla obecnych i przyszłych pokoleń.To wyzwanie jest szczególnie ważne dzisiaj, gdy od 2 lat trwa pełnoskalowa rosyjska agresja na Ukrainę, gdzie decyduje się nie tylko przyszłość tego kraju, lecz także naszego regionu i całej Europy. Wspólni wrogowie czynią wszystko, by nas podzielić i poróżnić. Chcą wykorzystać dla własnych interesów historię i cierpienia naszych rodaków. Niech zatem pamięć i prawda będą dla nas, Polaków i Ukraińców, fundamentem, na którym będziemy budować przyszłość naszych narodów.
Wieczna pamięć pomordowanym!
Cześć i chwała wszystkim do końca wiernym niepodległej Rzeczypospolitej!
Z wyrazami szacunku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda11 Komentarzy-
-
@przemek89 przypominam, że w stolicy Polski jest pomnik i jest skwer poświęcony temu. Pomnik dla mnie jest zbyt mocny. Ale tak jak napisałem – jestem przewrażliwionym artystą i do tego jeszcze zakochanym w Chrystusie katolikiem szukającym pojednania i miłości. Ten pomnik nie ułatwia zadania szukania takiego Chrystusowego wybaczenia. Za bardzo krzyczy. Ale pewnie taki był cel, aby krzyczał i nie dawał przebaczyć…
-
@radek a moim zdaniem.dobrze ,że krzyczy , krzyczy o tym nierozliczone do dziś !
-
@przemek89 rozumiem potrzebę tego krzyku. Aczkolwiek ten krzyk ma też swoją cenę. Ukraińcy wykorzystają ten krzyk do tego, aby zerwać wypracowywany przez Prezydenta dialog, którego owocem były badania w 2023 gdzie odnaleziono szczątki zamordowanych Polaków. Teraz Ukraińcy, aby nie pokazać swoim obywatelom skali tej zbrodni nie dadzą nam zgody na ekshumację, bo będą argumentowali, że Polacy nie chcą dialogu. Tym krzyczącym pomnikiem im taką postawę ułatwiamy i właśnie przed tym ostrzegał Pan Prezydent, aby ważyć słowa, bo mogą nie ułatwić zadania. Uważam, że dyplomacja nie lubi krzyku. Aczkolwiek tak jak napisałem, ten krzyk rozumiem i czasami również mam ochotę krzyknąć jak każdy emocjonalny człowiek.
-
@polskifejs o jakim ty dialogu mówisz? Śmieją nam.się w twarz
-
-
-
@radek Tak, pomnik „krzyczy”, ale czy aby na pewno dlatego żeby nie dawał przebaczyć? A może autor pomnika uważa, że dlatego „krzyczy” żeby nie dał zapomnieć. Ja właśnie tak odbieram jego szokującą formę i treść, odzwierciedlającą prawdę historyczną. A szokuje przede wszystkim wrażliwe osoby, które raczej nie mają problemu gdy patrzą na krucyfiks z ukrzyżowanym Jezusem. To co było złe, bardzo złe w „Rzezi Wołyńskiej” jest już historią, jest za nami, ale pamięć i godny pochówek ofiarom tego ludobójstwa się należą. Pomnik, o którym jest tak głośno jest autorską wizją artysty, którą spora część społeczeństw akceptuje, bo inaczej by nie stanął.
Moim zdaniem film „Wołyń” był bardziej drastyczny, bo w sposób realistyczny pokazywał sceny okrucieństwa. Ale czy dlatego można ów film źle oceniać? Nie, bo taka była prawda, o której autorzy filmu chcieli powiedzieć widzom, społeczeństwu.-
@eljot60 pytanie, czy podniecanie emocji to jest najlepsza możliwa droga. Ja nie jestem w stanie słuchać relacji i to też świadczy o tym, że są różne wrażliwości. Znam te relacje i nie chcę ich dłużej słuchać. Natomiast sporo przeczytałem naukowych opracowań na ten temat i z tego, co wiem, polscy historycy od dawna starają się wspólnie z ukraińskimi wypracować jakieś wspólne wnioski. Ukraińcy wypierają tę zbrodnię, albo jej nie uznają („to NKWD”), albo relatywizują: „obie strony robiły to samo”. Dlatego trzeba o tym wiele mówić, ale w merytoryczny przystępny sposób, np. publikując dokumenty (np. ukraińskie rozkazy), dokonując ekshumacji (to też świadectwo tego, co tam się wydarzyło) itd. Krzyk – jaki ma cel? efekt może być jeden: wściekłość, stres
-
@chicku Pełna zgoda. Ten krzyk cofa nas do punktu wyjścia…
-
@chicku Zgoda, trzeba o tym mówić przede wszystkim na szczeblu państwowym i historyków. My nie zamykamy się na takowe rozmowy dlatego, że na Ukrainie stoi tak wiele pomników Stepana Bandery. Przypuszczam, że pomnik „Rzezi Wołyńskiej” dla Ukrainy może być jedynie pretekstem, bo powodem nie jest postawienie tego pomnika tylko świadomość, że jak przyzna się rację polskim historykom i ogłosi się ją ukraińskiemu społeczeństwu to trzeba będzie usunąć pomniki bohatera Ukrainy Stepana Bandery. Na to ani rząd ani społeczeństwo Ukrainy nie jest przygotowane. I pewnie jeszcze długo nie będzie.
-
@eljot60 niestety, ale kult UPA przesiąka głęboko społeczeństwo i nie sądzę, by dało się go w pełni odwrócić. Szczególnie, że UPA walczyło też z Sowietami o wolność Ukrainy. Niestety splamili się swoją nazistowską razistowską kartą, dokonując rzezi grup narodowych, Polaków w pierwszym rzędzie, ale nie tylko. I będzie bardzo trudno to wyplenić i pewnie niemożliwe, jeśli chodzi o prosych ludzi po wsiach, którzy mają w rodzinie weteranów tej formacji. Ale jeśli nie będziemy robić nic, eksterminacja cywilów może zostać uznana za słuszną w pewnych okolicznościach. Skoro tak robili nasi „bohaterowie”….
-
-
-
-
-
-
@radek Czasem słucham świadectw ocalałych z rzezi. Strasznie mnie to dotyka, ale chcę mieć świadomość tamtych wydarzeń. To jest niewyobrażalne – przyżyć ponad 80 lat w cieniu takiej traumy. Ci ludzie nigdy się z tego nie otrząsnęli, bo jak? Ich oczy są tak wymowne, tak pełne cierpienia… Jednak co mnie bardzo też porusza – byli też Ukraińcy, którzy pomagali Polakom, ostrzegali, ukrywali, opiekowali się dziećmi itd. Ci świadkowie o tym też mówią, nie pomijają tego. Bardzo często z ust tych ocalałych padają słowa o przebaczeniu, nigdy o zapomnieniu, ale właśnie przebaczeniu. To co dopiero my, którzy takiej krzywdy nie doznaliśmy?
Pomnik według mnie słusznie budzi kontrowersje. Główki dzieci nabite na sztachetach? No nijak nie wyobrażam sobie tam np. wyjazdów szkolnych, rodzinnych w celu poznania historii, upamiętnienia ofiar… Zamiast stanąć przy pomniku i w zadumie modlić się za pomordowanych, pomnik wzbudza na nowo traumę i chęć odwetu. W dalszym ciągu pogrążamy się w mroku nienawiści, nie tylko między narodami ale i między sobą nawzajem…
-
Ostatnie posty

Fizyka kwantowa, a zmiany na naszej planecie.
- 16 maja, 2024

Dlaczego tak ważny dla Polski jest CPK?
- 4 maja, 2024

Zaplanowana dyskredytacja Orlenu?
- 3 maja, 2024

To wszystko było jednak zaplanowane
- 25 kwietnia, 2024

Dlaczego temat aborcji wciąż budzi tyle emocji?
- 13 kwietnia, 2024

Chiński przepis na gospodarczy sukces!
- 10 kwietnia, 2024

Analiza powybrocza
- 8 kwietnia, 2024

Czy w czerwcu czeka nas zmiana?
- 26 marca, 2024

Czy polityk może mówić to, co myśli?
- 19 marca, 2024

Ciekawostki na temat naszej planety
- 17 marca, 2024

Może jednak nie wszystko jest stracone
- 8 marca, 2024

Ciepło, ciepło, a będzie coraz cieplej.
- 16 lipca, 2023

Pracownicy kopalni pomagają schronisku dla zwierząt.
- 27 czerwca, 2023

Pomysł na rozszerzenie programów typu 500+
- 17 czerwca, 2023

Co się stało z kulturą w Polsce?
- 10 czerwca, 2023

Podwójne znaczenie daty 4 czerwca
- 30 maja, 2023

Trudno nie wierzyć w nic
- 27 maja, 2023

Czym dla Ciebie jest szczęście?
- 27 maja, 2023

Niewinne słowa
- 21 kwietnia, 2023

W jaki sposób dostał się grafen do naszych organizmów
- 7 kwietnia, 2023

Polskie lasy w całości pochłaniają motoryzacyjną emisję CO2
- 31 marca, 2023

Technologia, która przyczyni się do regresu cywilizacyjnego?
- 30 marca, 2023

czy Polacy chcą nadal być w takiej UE
- 19 marca, 2023

Na czym polega militarna pomoc
- 18 marca, 2023

Dlaczego szkalujący JPII film jest kłamliwy i niebezpieczny?
- 17 marca, 2023

To nie nasza wojna?
- 17 marca, 2023

De mortuis aut bene aut nihil
- 10 marca, 2023

O co właściwie chodzi z tymi świerszczami?
- 26 lutego, 2023

Dlaczego chcą nam zabrać gotówkę?
- 17 lutego, 2023

Czas na nową Unię?
- 12 lutego, 2023

UE zezwala na dodawanie świerszczy do pożywienia
- 11 lutego, 2023

Farmy wiatrowe zmieniają klimat?
- 9 lutego, 2023

Tożsamość narodowa
- 3 lutego, 2023

Wszystkie maski spadły
- 29 stycznia, 2023

Poziom cen paliw w Polsce na tle Europy
- 6 stycznia, 2023

Co wpływa na poziom cen paliw w Polsce?
- 3 stycznia, 2023

Aplikacja Polski Fejs na telefony
- 16 grudnia, 2022

Teza, której obrona zapewnia wieczne finansowanie.
- 12 grudnia, 2022

Jak opłacani eksperci wpływają na opinię publiczną
- 12 grudnia, 2022

Jaki jest prawdziwy miks energetyczny UE?
- 30 listopada, 2022

Czy samochody elektryczne są rzeczywiście ekologiczne?
- 21 listopada, 2022

Jak manipulują nami media i kto je znów merytorycznie zaorał?
- 11 listopada, 2022

Gdy spotka się muzułmanin z katolikiem
- 5 listopada, 2022

Dla kpiących z katolików
- 1 listopada, 2022

Dlaczego Orlen przejmuje PGNiG?
- 28 października, 2022

Czy to rzeczywiście jest wolny wybór?
- 23 października, 2022

UE grozi, że zablokuje wszystkie środki Polsce?
- 17 października, 2022

Na temat współczesnych paradygmatów
- 15 października, 2022

Kiedy ceny maleją, a kiedy rosną?
- 12 października, 2022

Czy sprzedaż broni jest etyczna?
- 9 października, 2022

A może się z nami napijesz? – nie, dziękuję!
- 7 października, 2022

Co z tym ONZ?
- 4 października, 2022

Podsumowanie Ogólnopolskiego Finału Żeglarskich Lig Regionalnych
- 4 października, 2022

Zamieniliśmy sowieckie czołgi na amerykańskie Abramsy
- 4 października, 2022

Baltic Pipe miał być rzekomo pusty…
- 25 września, 2022

Na temat wprowadzonego embargo na rosyjski węgiel
- 23 września, 2022

Dzisiejsza Targowica
- 19 września, 2022

Na temat przekopu Mierzei Wiślanej
- 19 września, 2022

Dlaczego musimy importować węgiel?
- 18 września, 2022

Jak zostałem wicemistrzem Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej
- 13 września, 2022

Jak sondaże wpływają na zmianę zdania polityków.
- 5 września, 2022

Czy należą się nam reparacje po II WŚ?
- 4 września, 2022

Relacja z koncertu Chwała Mu
- 4 września, 2022

Czym jest depresja i jak sobie z nią poradzić
- 27 sierpnia, 2022

Analiza przyczyn inflacji i podjętych działań przez NBP
- 27 sierpnia, 2022

Zaćmienie Faraona
- 19 czerwca, 2022

Ekonomiczny sztorm
- 16 czerwca, 2022

Co tak właściwie wywołało dzisiejszą inflację
- 10 czerwca, 2022

Absurdy Polskie…
- 7 czerwca, 2022


Czym jest ideologia na literkę L….?
- 27 maja, 2022

Prośba do narodu Ukrainy.
- 16 maja, 2022

Historia lubi się powtarzać
- 5 maja, 2022

Społeczeństwo zdominowane przez „równość”
- 1 maja, 2022

Jak korzystać z Polskiego Fejsa?
- 30 kwietnia, 2022

Papież – też człowiek
- 22 kwietnia, 2022

Brałem udział w debacie
- 13 kwietnia, 2022

Przyczyny wojny
- 12 kwietnia, 2022

Końcowy Raport „Komisji Antoniego Macierewicza”
- 11 kwietnia, 2022

Słowa wojennego oburzenia – analiza obecnej sytuacji.
- 30 marca, 2022

Wspieraj Polskiego Fejsa.
- 25 marca, 2022

Jak zarabiać na Polskim Fejsie
- 15 marca, 2022

Zasady konkursowe – regulamin nagradzania.
- 1 marca, 2022

Czy korzyści przewyższają ryzyko?
- 23 stycznia, 2022


Czy można zmusić pracodawcę, aby izolował niezabezpieczonego pracownika
- 14 stycznia, 2022

Wybieleni
- 24 grudnia, 2021

Premiera muzycznego prezentu i spotkanie Wigilijne na żywo.
- 16 grudnia, 2021

Mario, czy już wiesz
- 15 grudnia, 2021

Kup Bitfejsy
- 14 grudnia, 2021

Sztuczna Inteligencja Polskiego Fejsa
- 6 grudnia, 2021

Czy wiecie, że 95 % CO2 emituje w sposób naturalny nasza planeta?
- 28 września, 2019
Media
Zdjęcia dodane do postów
Wideoklipy dodane do postów
@radek nie zgadzam się ze stwierdzrniem ,że żadne miasto nie chciało go postawić bo przedstawia dziecko nabite na widłyb ale zapewne ze względu na charakter pomnika i poprawność polityczną