-
Radosław Kordowski zamieszczony w temacie Z Polski
Eksperyment polega na tym, że dzieci z różnych szkół w Europie, konkretnego dnia, gdy słońce jest już w najwyższym położeniu (czyli w samo lokalne południe), mierzą cień jaki rzuca na ziemię metrowy kij. Następnie podobnie jak Eratostenes około 230 roku p.n.e na podstawie kąta z jakim pada cień kijka w różnych miejscach naszego globu, obliczają obwód naszej Ziemi.
Pierwszego takiego pomiaru dokonał właśnie Eratostenes, który zauważył, że w mieście Syene (obecnie Assuan), Słońce oświetla dno studni, czyli świeci dokładnie pionowo. Postanowił zatem sprawdzić pod jakim kątem będzie padał cień słońca tego samego dnia o tej samej porze w innym mieście. W tym celu wybrał się do Aleksandrii i zauważył, że tam kąt cienia jest już zupełnie inny.
Do podstawienia danych pod równanie z niewiadomą brakowało mu jeszcze tylko odległości Aleksandrii od Syene, którą wyliczył na podstawie czasu w jakim przybywała ją karawana wielbłądów.
I tak z jego dosyć niedokładnych wyliczeń wyszło mu, że obwód Ziemii równa się długości 250 tys. stadionów, gdzie 1 stadion równał się 192 metry. W ten sposób jako pierwszy Eratostenes udowodnił kulistość Ziemi i wyliczył jej obwód na 48 000 km.
Oczywiście cała mądrość Greków i tego typu wyliczenia były podważane przez innych „naukowców”, bo taki był wówczas prąd religijno-myślowy, że Ziemia musi być płaska.
Dzisiaj w sumie jest podobnie, gdy noblista fizyki kwantowej dowodzi, że człowiek nie może zatrzymać zmian klimatycznych zachodzących na naszej Ziemi, to wówczas wielu mówi, że się nie zna.
Jeśli chodzi o Eratostenesa to jest to o tyle niesamowite, że Eratostenes pomylił się jedynie o 7925 km, czyli jedynie o 20%.
Dlatego ten eksperyment jest zaliczony do 10 najpiękniejszych eksperymentów fizyki i każdego roku do jego ponownego przeprowadzenia zgłasza się już ponad 1000 szkół z 38 krajów, gdzie dzieci mogą same poczuć się jak genialny grecki naukowiec.
Najsmutniejsze jest jednak to, że dzisiaj wystarczy głupi filmik w Internecie o płaskiej Ziemi, aby tak dużo ludzi w takie bzdury oderwane od naukowych dowodów uwierzyło. Być może to wina naszego systemu edukacji, gdzie w szkole takich eksperymentów wielu
z nas nie przeprowadzało.Dlatego tak łatwo jest dzisiaj innym naukowcom wciskać nam kit, że człowiek jest w stanie zatrzymać proces zmian klimatycznych i dlatego musi zaorać zielonym ładem własną gospodarkę, aby wspierać gospodarkę Chin lub Niemiec w zależności od tego, kto jest producentem wiatraków lub fotowoltaiki.
6 Komentarzy-
-
@chicku aby wyliczyć obwód, musiał założyć, że jest kulą, bo w swoim równaniu przyjął 360 stopni, a nie 180 dla kopuły. Starożytni wiedzieli, że Ziemia jest kulą, bo dowodziły tego zaćmienia księżyca i na tle księżyca widzieli kształt Ziemi. A przypominam, że starożytni potrafili doskonale wyliczać cykle księżycowe, bo potrafili wyliczać zaćmienia słońca. Dlatego ich wyliczenia podważali nie tyle starożytni, co sami żydzi, którzy traktowali ówczesną naukę jako czary i później niestety średniowieczni nie potrafili uznać dokonań naukowych Aleksandrii co spowodowało, że często próbowano spalić wielką bibliotekę aleksandryjską. Generalnie chyba ze strachu walczono z takimi jak Kopernik, czy Galileusz. NIestety to Kościół z nimi walczył.
-
@radek No Radek, trochę się zagalopowałeś, powielając współczesne stereotypy. Kopernik akurat był duchownym i kontynuował dokonania innych – często także duchownych – kształconych na katolickich uczelniach. W średniowieczu właśnie Kościół rozwijał naukę. Co do biblioteki aleksandryjskiej, za wikipedią: „Z punktu widzenia Bagnalla upadek biblioteki był procesem długotrwałym i naturalnym, spowodowanym takimi czynnikami, jak zanik filologii klasycznej i brakiem zainteresowania ze strony władz, co się przekładało na brak funduszy potrzebnych na ciągłe odnawianie księgozbioru, bowiem pisane na papirusach zwoje ulegały zniszczeniu (w epoce antycznej ponad 200-letnie zwoje były spotykane rzadko).” Ty piszesz, że średniowiecze -w skrócie – było ciemne. Nie było tak, gwarantuję Ci to. W średniowieczu pojawiło sie nawet trochę rozwiązań technologicznych nieznanych starożytności i bardzo często wprowadzały je do gospodarki klasztory, a odkrycia naukowe pochodziły od profesorów na kościelnych uniwesytetach i – nieraz – profesorów-duchownych (nawet biskupów). W średniowieczu z kilkudziesięciu europejskich uniwersytetów chyba jedynie dwa nie były istytucjami kościelnymi. Co do kulistości ziemi, własnie takie mam przeświadczenie, że w starożytności przyjmowano tę koncepcję i przyjął ją Eratostenes, ale nawet gdyby ziemia była kopułą albo falowaną taflą, mógł swój eksperyment przeprowadzić, zakładając, że jest kulą (tylko wtedy by nie miał racji, bo np. nie będąc kulą mogłaby być kopułą o promieniu 6370 km). Eratostenes założył, że ziemia jest kulą, ale to założenie nie wynikało z jego wyliczeń, ale z posiadanej wiedzy. Oczywiście samo badanie jest ciekawe, nie dowodzi jednak kulistości Ziemi (a jedynie jakiemuś jej zakrzywieniu, być może nawet lokalnemu)
-
@chicku „ Wskutek licznych skarg złożonych na Galileusza 24 lutego 1616 roku stanął on przed obliczem Świętej Inkwizycji. Kongregacja powołała grono ekspertów, którzy w tydzień mieli rozstrzygnąć dwie kwestie. Po pierwsze: czy prawdziwa jest teza, że Słońce jest centrum wszechświata, a po drugie: czy rzeczywiście Ziemia nie stanowi centrum wszechświata i czy jest ruchoma. Oba założenia uznano za absurdalne, a formalnie wręcz za heretyckie.
Tego samego roku „De revolutionibus orbium coelestium” trafiło na listę ksiąg zakazanych z dopiskiem, że nie powinno być czytane, dopóki nie zostanie ocenzurowane. Kilka lat później spisano kwestie, które należy poprawić. Eksperci – niemający odpowiedniego wykształcenia ścisłego – stwierdzili, że dzieło Kopernika zaprzecza licznym ustępom z Pisma Świętego.
— Zrozumienie dzieła Kopernika nawet dziś jest niezmiernie trudne. Posługuje się on językiem matematyki. Wyobrażam sobie, że w tamtych czasach tylko nieliczni mogli pojąć, w jaki sposób Kopernik dowodzi swojej tezy – mówił profesor Andrzej Kus w rozmowie z Hanną Marią Gizą podczas audycji „Naukowy heretyk. Dzieło Kopernika »O obrotach sfer niebieskich«”. To nie jest stereotyp. https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/2690854,kto-sie-boi-obrotow-sfer-niebieskich-zakazany-traktat-kopernika -
@chicku lokalne zakrzywienie nie mogło mieć boku o długości 800 km. 😉
-
@chicku „O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika zostało wydane w Norymberdze w roku 1543. Teolog Andrzej Osiander namówił polskiego astronoma, aby nieco złagodził śmiałe tezy heliocentryzmu, które stały w opozycji wobec doktryny Kościoła. Kopernik w przedmowie do swego dzieła przedstawił swoje poglądy jako hipotezy. Mimo to po 73 latach dzieło trafiło na Indeks Ksiąg Zakazanych, czyli spis publikacji, których czytanie i podsiadanie było zabronione pod groźbą ekskomuniki. Sam Mikołaj Kopernik był kanonikiem, duchownym niższej rangi. Początkowo jego dzieło, które nie było rozpowszechnione, nikomu nie przeszkadzało. W 1620 roku Kongregacja wskazała miejsca, które według niej wymagały kilku poprawek. Dopiero głośny proces Galileusza i potępienie przez Kościół wszystkich teorii, które podważały obowiązujący pogląd, że ciała niebieskie krążą wokół Ziemi, spowodowało, że książka Kopernika znalazła się na Indeksie.
O losach publikacji Mikołaja Kopernika rozmawialiśmy w dwójkowym „Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego”. Gośćmi Hanny Marii Gizy byli: prof. Andrzej Kus – szef Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz prof. Janusz Małek z Instytutu Historii i Archiwistyki, również z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”. https://www.polskieradio.pl/8/405/artykul/322105,naukowy-heretyk-mikolaj-kopernik
-
-
-
-
Ostatnie posty

Fizyka kwantowa, a zmiany na naszej planecie.
- 16 maja, 2024

Dlaczego tak ważny dla Polski jest CPK?
- 4 maja, 2024

Zaplanowana dyskredytacja Orlenu?
- 3 maja, 2024

To wszystko było jednak zaplanowane
- 25 kwietnia, 2024

Dlaczego temat aborcji wciąż budzi tyle emocji?
- 13 kwietnia, 2024

Chiński przepis na gospodarczy sukces!
- 10 kwietnia, 2024

Analiza powybrocza
- 8 kwietnia, 2024

Czy w czerwcu czeka nas zmiana?
- 26 marca, 2024

Czy polityk może mówić to, co myśli?
- 19 marca, 2024

Ciekawostki na temat naszej planety
- 17 marca, 2024

Może jednak nie wszystko jest stracone
- 8 marca, 2024

Ciepło, ciepło, a będzie coraz cieplej.
- 16 lipca, 2023

Pracownicy kopalni pomagają schronisku dla zwierząt.
- 27 czerwca, 2023

Pomysł na rozszerzenie programów typu 500+
- 17 czerwca, 2023

Co się stało z kulturą w Polsce?
- 10 czerwca, 2023

Podwójne znaczenie daty 4 czerwca
- 30 maja, 2023

Trudno nie wierzyć w nic
- 27 maja, 2023

Czym dla Ciebie jest szczęście?
- 27 maja, 2023

Niewinne słowa
- 21 kwietnia, 2023

W jaki sposób dostał się grafen do naszych organizmów
- 7 kwietnia, 2023

Polskie lasy w całości pochłaniają motoryzacyjną emisję CO2
- 31 marca, 2023

Technologia, która przyczyni się do regresu cywilizacyjnego?
- 30 marca, 2023

czy Polacy chcą nadal być w takiej UE
- 19 marca, 2023

Na czym polega militarna pomoc
- 18 marca, 2023

Dlaczego szkalujący JPII film jest kłamliwy i niebezpieczny?
- 17 marca, 2023

To nie nasza wojna?
- 17 marca, 2023

De mortuis aut bene aut nihil
- 10 marca, 2023

O co właściwie chodzi z tymi świerszczami?
- 26 lutego, 2023

Dlaczego chcą nam zabrać gotówkę?
- 17 lutego, 2023

Czas na nową Unię?
- 12 lutego, 2023

UE zezwala na dodawanie świerszczy do pożywienia
- 11 lutego, 2023

Farmy wiatrowe zmieniają klimat?
- 9 lutego, 2023

Tożsamość narodowa
- 3 lutego, 2023

Wszystkie maski spadły
- 29 stycznia, 2023

Poziom cen paliw w Polsce na tle Europy
- 6 stycznia, 2023

Co wpływa na poziom cen paliw w Polsce?
- 3 stycznia, 2023

Aplikacja Polski Fejs na telefony
- 16 grudnia, 2022

Teza, której obrona zapewnia wieczne finansowanie.
- 12 grudnia, 2022

Jak opłacani eksperci wpływają na opinię publiczną
- 12 grudnia, 2022

Jaki jest prawdziwy miks energetyczny UE?
- 30 listopada, 2022

Czy samochody elektryczne są rzeczywiście ekologiczne?
- 21 listopada, 2022

Jak manipulują nami media i kto je znów merytorycznie zaorał?
- 11 listopada, 2022

Gdy spotka się muzułmanin z katolikiem
- 5 listopada, 2022

Dla kpiących z katolików
- 1 listopada, 2022

Dlaczego Orlen przejmuje PGNiG?
- 28 października, 2022

Czy to rzeczywiście jest wolny wybór?
- 23 października, 2022

UE grozi, że zablokuje wszystkie środki Polsce?
- 17 października, 2022

Na temat współczesnych paradygmatów
- 15 października, 2022

Kiedy ceny maleją, a kiedy rosną?
- 12 października, 2022

Czy sprzedaż broni jest etyczna?
- 9 października, 2022

A może się z nami napijesz? – nie, dziękuję!
- 7 października, 2022

Co z tym ONZ?
- 4 października, 2022

Podsumowanie Ogólnopolskiego Finału Żeglarskich Lig Regionalnych
- 4 października, 2022

Zamieniliśmy sowieckie czołgi na amerykańskie Abramsy
- 4 października, 2022

Baltic Pipe miał być rzekomo pusty…
- 25 września, 2022

Na temat wprowadzonego embargo na rosyjski węgiel
- 23 września, 2022

Dzisiejsza Targowica
- 19 września, 2022

Na temat przekopu Mierzei Wiślanej
- 19 września, 2022

Dlaczego musimy importować węgiel?
- 18 września, 2022

Jak zostałem wicemistrzem Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej
- 13 września, 2022

Jak sondaże wpływają na zmianę zdania polityków.
- 5 września, 2022

Czy należą się nam reparacje po II WŚ?
- 4 września, 2022

Relacja z koncertu Chwała Mu
- 4 września, 2022

Czym jest depresja i jak sobie z nią poradzić
- 27 sierpnia, 2022

Analiza przyczyn inflacji i podjętych działań przez NBP
- 27 sierpnia, 2022

Zaćmienie Faraona
- 19 czerwca, 2022

Ekonomiczny sztorm
- 16 czerwca, 2022

Co tak właściwie wywołało dzisiejszą inflację
- 10 czerwca, 2022

Absurdy Polskie…
- 7 czerwca, 2022


Czym jest ideologia na literkę L….?
- 27 maja, 2022

Prośba do narodu Ukrainy.
- 16 maja, 2022

Historia lubi się powtarzać
- 5 maja, 2022

Społeczeństwo zdominowane przez „równość”
- 1 maja, 2022

Jak korzystać z Polskiego Fejsa?
- 30 kwietnia, 2022

Papież – też człowiek
- 22 kwietnia, 2022

Brałem udział w debacie
- 13 kwietnia, 2022

Przyczyny wojny
- 12 kwietnia, 2022

Końcowy Raport „Komisji Antoniego Macierewicza”
- 11 kwietnia, 2022

Słowa wojennego oburzenia – analiza obecnej sytuacji.
- 30 marca, 2022

Wspieraj Polskiego Fejsa.
- 25 marca, 2022

Jak zarabiać na Polskim Fejsie
- 15 marca, 2022

Zasady konkursowe – regulamin nagradzania.
- 1 marca, 2022

Czy korzyści przewyższają ryzyko?
- 23 stycznia, 2022


Czy można zmusić pracodawcę, aby izolował niezabezpieczonego pracownika
- 14 stycznia, 2022

Wybieleni
- 24 grudnia, 2021

Premiera muzycznego prezentu i spotkanie Wigilijne na żywo.
- 16 grudnia, 2021

Mario, czy już wiesz
- 15 grudnia, 2021

Kup Bitfejsy
- 14 grudnia, 2021

Sztuczna Inteligencja Polskiego Fejsa
- 6 grudnia, 2021

Czy wiecie, że 95 % CO2 emituje w sposób naturalny nasza planeta?
- 28 września, 2019
Media
Zdjęcia dodane do postów
Wideoklipy dodane do postów
nie sądziłem, że starożytni podważali takie odkrycia. Myślałem, że mieli bardziej luźne podejście 🙂 a co do eksperymentu, to słyszałem, że Eratostenes wyliczył obwód Ziemi na 39 tys., z tego co teraz czytam, określił go nieco szerzej, na przedział od 39 690 km do 46 620 km. Tak czy inaczej w każdym przypadku był bardzo bliski prawidłowej wartości. Poza tym z góry musiał założyć, że Ziemia jest kulą, więc eksperyment nie dowodził jej kształtu, a raczej był wyliczeniem w ramach już posiadanej wiedzy i jej kształcie (równie dobrze ziemia mogłaby być kopułą czy jakąś falą, a widać, że już starożytni domyślali się, jaki jest jej rzeczywisty kształt).