-
Ewangelia, której będziemy słuchać podczas Wigilii Paschalnej. Zastanawia mnie, co oznacza Galilea i – dlaczego uczniowie do niej nie poszli??? 🙂 A najciekawsze, że kobiety nic nikomu nie powiedziały „bo się bały”! Tymi słowami zresztą pierwotnie kończyła się Ewangelia Marka. On wiedział, że pusty grób jest wystarczającą informacją i na tym można zakończyć. Jezus Zmartwychwstał! A Galilea? Polecenie, by kobiety przekazały dalej, by uczniowie poszli do Galilei? … Kolejne wersety opisują wydarzenia chyba z Jerozolimy (Jezus zaczął ukazywać się uczniom, zaczynając od Marii Magdaleny „z której wyrzucił siedem złych duchów”). Macie jakiś pomysł, czym jest Galilea? Mnie się ta kraina kojarzy bardzo pozytywnie. Dom Jezusa i apostołów. Zielone, płodne rejony, z Nazaretem w centrum.
19 Komentarzy-
Jan. 21:1-14 Potem ukazał się znowu Jezus uczniom nad Morzem Tyberiadzkim, a ukazał się tak: 2. Byli razem: Szymon Piotr i Tomasz zwany Bliźniakiem, i Natanael z Kany Galilejskiej, i synowie Zebedeusza, i dwaj inni z uczniów jego. 3. Powiedział do nich Szymon Piotr: Idę łowić ryby. Rzekli mu: Pójdziemy i my z tobą. Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie złowili. 4. A kiedy już było rano, stanął Jezus na brzegu; ale uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. 5. Rzekł im więc Jezus: Dzieci! Macie co do zjedzenia? Odpowiedzieli mu: Nie. 6. A On im rzekł: Zapuśćcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie. Zapuścili więc i nie mogli jej już wyciągnąć z powodu mnóstwa ryb. 7. Wtedy ów uczeń, którego miłował Jezus, rzekł Piotrowi: Pan jest. Szymon Piotr więc, usłyszawszy, że Pan jest, przepasał się szatą, był bowiem nagi, i rzucił się w morze; 8. Drudzy zaś uczniowie przybyli w łodzi, bo byli niedaleko od lądu, mniej więcej na dwieście łokci, ciągnąc sieć z rybami. 9. A gdy wyszli na ląd, ujrzeli rozniecone ognisko i rybę położoną na nim, i chleb. 10. Rzekł im Jezus: Przynieście kilka ryb, które teraz złowiliście. 11. Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął sieć na ląd, pełną wielkich ryb, których było sto pięćdziesiąt trzy; a chociaż ich tyle było, nie podarła się sieć. 12. Rzekł im Jezus: Pójdźcie i spożywajcie. A żaden z uczniów nie śmiał go pytać: Kto Ty jesteś? Bo wiedzieli, że to Pan. 13. A Jezus zbliżył się, wziął chleb i dał im, podobnie i rybę.14. Trzeci to już raz ukazał się Jezus uczniom swoim po wzbudzeniu z martwych
Wydarzenie to ma miejsce jakiś czas po zmartwychwstaniu w Galilei.
-
@eljot60 ok racja. Uczniowie nie wiedzieli, co z sobą począć i wrócili do swoich dawnych zajęć. Zresztą Marek o tym nie wspomina, choć ucina swoją Ewangelię dość gwałtownie,może na zasadzie: no i potem wiecie,co się stało, poszli do tej Galilei, a grób był pusty
-
-
Myślę, że dlatego Galilea, gdyż z tego regionu pochodził i Jezus, i większość Apostołów. Do Galilei należała Kana Galilejska, Betsaida, Kafarnaum, Nazaret; miejscowości bliskie Jezusowi.
-
@krystynaczubara1954 No właśnie mnie się zawsze wydawało, że to ówczesna nazwa geograficzna, jakoś nigdy mnie to nie zastanawiało 😉
-
-
„Galilea – kraina historyczna w północnym Izraelu i w Palestynie, między Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan. Jako arena działalności Jezusa Chrystusa, opisanej w Ewangeliach, stanowi kolebkę chrześcijaństwa. Tradycyjnie dzieli się na trzy regiony: Górna Galilea Dolna Galilea Zachodnia Galilea.” – nigdy się nad tym nie zastanawiałam bo dla mnie to była właśnie nazwa miejsca. Dlaczego nie poszli bo wątpili, że naprawdę Zmartwychwstanie, nie do końca rozumieli co on do nich mówił, gdzie mówił dosłownie a gdzie w przenośni, to byli prości ludzie. Ja za to często zastanawiam się kiedy nam z niedzieli w kalendarzu zrobili 7 dzień? W Australii jest to pierwszy dzień tygodnia, w Szwecji chyba też…
-
@mammusia-aleksandra-alka a co złego w 7 dniu? co do Galilei, to jak sądzisz, co oznaczy ona dla nas?
-
@chicku Nic bo siódmy dzień to sobota – szabat (dzień, w którym Bóg odpoczął) i tak jest w wielu kalendarzach. W KK jasno jest powiedziane, że w pierwszy dzień tygodnia czyli w niedzielę Chrystus zmartwychwstał i na tą pamiątkę świętujemy niedziele. Dlatego się zastanawiam kto i po co tak ustawił nasz kalendarz? Ja na przykład u siebie na laptopie mam tak jak na obrazku. Nie jest to dla mnie jakoś ważne, nie pamiętam zwyczajnie co i jak z tymi układami 😉 Co do Galilei to nie mam pojęcia – nigdy nie miało to dla mnie symbolicznego znaczenia – być może powinno.
-
@mammusia-aleksandra-alka odnośnie Galilei, to nie wiem, czy powinno mieć to dla Ciebie znaczenie, ale może powinno. Dla każdego Biblia ma inne przesłanie. Na pewno jest tak, że Galilea to nie tylko kraina geograficzna, bo skoro to się pojawia, to znaczy, że nas zachęca do tego, by iść do Galilei geograficznej? przyznam, że mnie to zachęca, ale wiem, że to ma szersze znaczenie, przede wszystkim właśnie nie geograficzne, tylko jakie? oczywista myśl, która się nasuwa, to ta, która mówi, że Galilea jest codziennością, myciem garów, wychowywaniem dzieci. Oni mieszkali w Galilei, tam pracowali, łowili ryby itp. A do Jerozolimy szli na święta, bo tam była świątynia. Do Jerozolimy mieli niezły kawałek, pewnie ze 3 dni drogi, szczególnie że chodzili naokoło (wschodnim brzegiem Jordanu).
-
@chicku No tak w tym znaczeniu to może być codzienność. Idzie przed wami samo w sobie ma już silny wyraz. Jak wam powiedział – tu musze poszukać, co dokładnie Jezus im powiedział. Ogólnie w Biblii jest sporo takich dosłownych odniesień, moim zdaniem to też nadaje autentyczności, trzyma Słowo Boże w konkretnym miejscu tu na Ziemi. Dlatego argumenty, że to bajki są dla mnie niepoważne, za dużo w tym realizmu. Jak można tego nie widzieć?
-
@mammusia-aleksandra-alka zgadzam się, że Biblia jest bardzo mocna i realna, Słowo Boże jest ostrzejsze jak miecz obosieczny 🙂 – Hbr 4,12-13 😉 to „idzie przed wami do Galilei, tam go zobaczą” dla mnie jest pełne mocy, nie wiem, co znaczy, ale jest jakimś nakazem – Jezus zmartwychwstał i go zobaczysz – w Galilei!! chciałbym jechać do Galilei, choć nie wiem, czy to realne. Wertuję przewodniki, analizuję mapki. Dzięki temu poznaję lepiej tę krainę 🙂 ale czy realnie by mnie Żydzi puścili tam tak samopas z plecakiem, szczególnie teraz, gdy jest wojna? – oczywiście to jest ten wymiar geograficzny, coś w stylu mojej fanaberii, myślę, że te słowa mają znaczenie przede wszystkim duchowe. Dla mnie najmocniej działają w takim sensie nieliteralnym, tzn. samo to, ze anioł każe powiedzieć uczniom, by szli gdzieś, tam będzie Jezus, tu go nie ma. A ta Galilea jeszcze dodaje mocy, bo jest tak konkretnym stwierdzeniem, anioł wie, o czym mówi, nie owija w bawełnę, podaje konkretne wytyczne.
-
-
-
-
-
-
@radek test6
-
-
Ostatnie posty
Gotycki fresk w Pelplinie
- 24 września, 2024
Jaka Polska?
- 26 sierpnia, 2024
Autostopowicz
- 7 maja, 2024
Początek Wszechświata – a jednak się rozszerza
- 7 maja, 2024
Oficer Armii Krajowej mówi po latach o UPA
- 29 kwietnia, 2024
Od jakiej chwili jest człowiek?
- 29 kwietnia, 2024
Polskie stroje na igrzyska Paryż 2024
- 22 kwietnia, 2024
Jak odczarować krucjaty?
- 15 kwietnia, 2024
Odkryto 1000-letnią monetę z napisem POZNAŃ
- 9 kwietnia, 2024
Strzępy filozoficzne
- 2 kwietnia, 2024
Ziębice – tajemnice dolnośląskiego miasteczka
- 28 marca, 2024
Wałbrzych
- 7 marca, 2024
Dlaczego Polacy nie cierpią Niemców
- 11 stycznia, 2024
Państwo działa bez litości
- 6 czerwca, 2023
Kto wystrzelił pocisk nad Bydgoszczą?
- 28 kwietnia, 2023
Malarskie krajobrazy sztucznej inteligencji – oko odpoczywa!
- 13 kwietnia, 2023
Federacja polsko-ukraińska
- 8 kwietnia, 2023
Postacie w interpretacji s.i.
- 14 marca, 2023
Samarytanka
- 12 marca, 2023
Grafiki generowane przez AI – moje pierwsze wrażenia
- 13 lutego, 2023
Czy PiS zamknie polskie kopalnie?
- 28 stycznia, 2023
Sztuka filmowa w okowach poprawności politycznej
- 10 stycznia, 2023
Pismo Święte: sola scriptura a komentarze
- 7 listopada, 2022
Kto wysadził Nord Stream?
- 8 października, 2022
Pozytywizm
- 20 września, 2022
Mit
- 12 września, 2022
Flasza Kleista – początki elektryczności
- 7 września, 2022
Gibeonici i zajęcie Kanaanu
- 6 września, 2022
Kto wezwie imienia Pana będzie zbawiony
- 21 czerwca, 2022
Polskie interesy w wojnie na Ukrainie
- 9 czerwca, 2022
30 fotografii Dorothei Lange, cz. 2
- 5 maja, 2022
30 fotografii Dorothei Lange
- 29 kwietnia, 2022
Bóg w naukowym podejściu do życia
- 19 kwietnia, 2022
czy papież może potępić czyny Rosjan?
- 18 kwietnia, 2022
Tohu Wabohu – bezład i pustkowie
- 13 kwietnia, 2022
Psie Pole 1109
- 12 kwietnia, 2022
Wytwórnia papieru Heinricha von Korna
- 6 kwietnia, 2022
Różnorodność cywilizacji
- 10 lutego, 2022
Media
Zdjęcia dodane do postów
Wideoklipy dodane do postów
* źródło cytatu: https://wbiblii.pl/szukaj/Mk%2016