-
dzisiejszy patron, sw. Karol Boromeusz. fragment jego zyciorysu. zwroccie uwage, kiedy zostal biskupem i kadynalem, a kiedy przyjal swiecenia kaplanskie
16 Komentarzy-
-
OK, staram się znaleźć coś więcej na ten temat. Jednak poza wikiepdią (i jedną stronę, która kopiuje wikipedię) nie ma nic na ten temat w internecie (szukam na hasło Karol Boromeusz Lecco). Wikipedia też nie podaje przypisu do tego. Krótko mówiąc – jedynym źródłem tej informacji jest wikipedia, która sama w sobie nie jest wiarygodnym źródłem. Sprawdziłem też, że tej informacji nie podają wpisy na wikipedii po angielsku ani niemiecku.
-
-
-
Jak najbardziej zwróciłem na to zdanie uwagę, tylko moje pytanie dotyczyło Twoich dociekań, na ile one były wnikliwe, gdyż idąc „śladem” przypisów z Wikipedii, można dotrzeć do: https://www.heiligenlexikon.de/BiographienK/Karl_Carlo_Borromaeus.htm
-
…jak i do:
„…Druga połowa XVI wieku, kiedy Europa stała się krwawą sceną dynastycznych i religijnych walk o władzę między Hiszpanią, Francją i Anglią, kiedy zorganizowane masowe mordy za pomocą polowań na czarownice osiągnęły punkt kulminacyjny w Europie Środkowej i tysiące zostało wygnanych i zabitych ze względu na świętą religię – to musiało być, ale musiało to być idealny czas dla świętego, który jest nam nadal ofiarowany jako reformator i przykład…”
https://www.malingesellschaft.at/texte/politische-kultur-1/kurt-greussing-1988-der-heilige-karl-mit-feuer-und-flamme-fur-die-kirche-
tak, dotarłem też do informacji o tej książce „Andrea Del Col: L’Inquisizione in Italia. Mediolan: Oscar Mondadori, 2010, s. 580–581. ISBN 978-88-04-53433-4.” – 900 stron, ponoć na 580-581 jest o Boromeuszu. Ugrzęzłem jednak w poszukiwaniu pdfa, jest jedynie artykuł autora nt. procesu powstawania tej publikacji.
Oczywiście wszędzie tam, gdzie mowa o jakiś procesach heretyków czy skłanianiu do nawrócenia przemocą, jest to totalnie niedopuszczalne. Chociaż chciałbym znaleźć jakieś dokładne opracowanie, gdzie naświetlony byłby kontekst, podstawy tego działania i rzeczywisty udział Karola Boromeusza.
Moje wątpliwości budzi ten fragment: „kiedy zorganizowane masowe mordy za pomocą polowań na czarownice osiągnęły punkt kulminacyjny w Europie Środkowej i tysiące zostało wygnanych i zabitych ze względu na świętą religię”. Szkoda, że tutaj nie został wymieniony żaden kraj, a jedynie „Europa Środkowa”. Na ten przykład w Polsce z trudem szukać „stosów”, jeśli były, to były to pojedyncze przypadki. W Europie Polska wyróżniała się brakiem przesladowań, dużą tolerancją dla reformacji (i wśród szlachty zdarzały się przypadki przechodzenia na protestantyzm, nikt z tego nie robił problemu, była to prywatna decyzja zainteresowanego i jego dworu).
Tym smutniej czytać, jeśli niesprawiedliwych procesów gdzieś się dopuszczali katolicy. Zdecydowanie nie było to zgodne z niczym, z wyjątkiem może absolutnie świeckiej polityki. I być może właśnie czynione głównie przez świeckich nadgorliwców, skoro nawet Karol Boromeusz przyjął święcenia dopiero po nawróceniu, a wczesniej zdążył pełnić już funkcje kardynała i biskupa. Pytanie, ilu takich kardynałów wówczas nie miało żadnych święceń, nie mieli nic wspólnego z duchowieństwem, a ich funkcje były czysto świeckie i czysto polityczne.-
…jednak co do:
„…Tym smutniej czytać, jeśli niesprawiedliwych procesów gdzieś się dopuszczali katolicy. Zdecydowanie nie było to zgodne z niczym, z wyjątkiem może absolutnie świeckiej polityki. I być może właśnie czynione głównie przez świeckich nadgorliwców, skoro nawet Karol Boromeusz przyjął święcenia dopiero po nawróceniu, a wczesniej zdążył pełnić już funkcje kardynała i biskupa…”
…faktyczne „nawrócenie” raczej nastąpiło nieco później (już po święceniach), skoro (za Wikipedią):
„…4 września 1563 otrzymał święcenia kapłańskie, a 7 grudnia 1563 w Kaplicy Sykstyńskiej kardynał Giovanni Serbelloni konsekrował go na arcybiskupa Mediolanu. 26 stycznia 1564 otrzymał paliusz metropolitalny…
…W 1569 zatwierdził siedem wyroków śmierci przeciwko oskarżonym o czary kobietom z Lecco…”
…no chyba, że „nawrócenie” nadal będziemy postrzegać kryteriami tamtych czasów?-
słuchaj, w tym kluczu można zawsze każdego skwitować. Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie, ale mu się to opłaciło, bo zaraz został biskupem i potem kardynałem. A w końcu papieżem, wszyscy myślą tylko o pieniądzach i karierze, no nie? A dlaczego wybrali Karola Boromeusza na te stanowiska, może po prostu dlatego że był wybitnie wykształcony, studiował w Pawii prawo kanoniczne i cywilne, w 1559 uzyskał tytuł doktora obojga praw (doctorate in utroque iure), a wtedy doktorat to było coś więcej, niż dzisiejsza profesura.
-
…jak najbardziej, tylko, że ja nie o tym piszę, lecz tak jak na wstępie, że …”każdy może świętym być”. Wieloma świętymi zostali grzesznicy, nawet mordercy (i to wielokrotni ze szczególnym okrucieństwem), tylko wystarczyło im nawrócenie. Na dodatek o świętości wielu decydują często ludzie, którzy wcale ich nie znali, albo znali tylko wybiórczo.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
@jerzy-porwol uważasz, że mordercy po nawróceniu nie mogą być świeci?
-
…a skąd taki wniosek Łukasz? Chyba jednak niewłaściwie mnie zrozumiałeś. Zwróciłem jedynie uwagę, że z tą nadawaną świętością przez Kościół – ludzi, może być różnie, nie koniecznie jak ze świętością pierwszego świętego Kościoła – Dyzmy („nazywał się Demas, pochodził z Galilei, posiadał zajazd, używał sobie na łupieniu bogatych, ubogim natomiast dobrze czynił, a choć był złodziejem, jak Tobiasz grzebał ciała ubogich. Rabował lud żydowski: ukradł księgę Prawdy z Jerozolimy, obrabował córkę Kajfasza, która była kapłanką świątynną i wykradł nawet tajemny depozyt, złożony tam przez Salomona), nadaną mu przez Jezusa .
-
ale nawrócił się, czego dał świadectwo na krzyżu.
A co do tego, skąd taki wniosek. Pisałeś „Wieloma świętymi zostali grzesznicy, nawet mordercy (i to wielokrotni ze szczególnym okrucieństwem), tylko wystarczyło im nawrócenie. ” Oczywiście mogę Cię opacznie rozumieć, ale te słowa odebrałem jako wyrzut, że świętymi ogłasza się wyrzutków. I chyba mam trochę rację, skoro chyba krytykujesz uznanie dobrego łotra za świętego. Mozna drążyć dalej – św. Paweł – prześladowca chrześcijan, pilnował ubrał oprawców św. Szczepana – ukamieniowanego pierwszego męczennika.
-
…i faktycznie, że odebrałeś opacznie:
„krytykujesz uznanie dobrego łotra za świętego”
…gdyż absolutnie nie krytykuję, wręcz wskazuję, że „uznał go świętym” sam Jezus.
…i bynajmniej żadnego ze świętych nie krytykuję (nie moje kompetencje), tylko sygnalizuję wątpliwości co do kompetencji uznawania ich świętymi przez Kościół – ludzi (pomimo warunku min. 1 cudu za ich wstawiennictwem), którym do Jezusa niestety jednak „trochę” brakuje.
…a przede wszystkimi wskazuję na niezgodność Twojego twierdzenia co do momentu „nawrócenie się” Karola Boromeusza, gdyż czasowo raczej nie ma to zbieżności z jego święceniami kapłańskimi (z 4 września 1563 r.), skoro 6 lat później (1569 r.) zatwierdził siedem wyroków śmierci? … a to moim zdaniem nie byłoby zasługą dla świętości (przynajmniej dziś)? …no chyba, że się mylę?-
ja też nie czuję się uprawnionym do podważania świętości. Jestem pewien, że Boromeusz nim jest, niezależnie od kompetencji, znając trochę jego życiorys. Nie jest tak, że święci są kryształowi. Wyrok śmierci też jest dopuszczalny w Kościele w pewnych beznadziejnych sytuacjach – pisał o tym Jan Paweł II. Więc nie przesądzam, jak było w tym przypadku. Jestem pewien, że Boromeusz, nawet jeśli zatwierdził te wyroki, to zrobił to w dobrej wierze i nie było to podyktowane zabobonem, znamy wykształcenie Boromeusza, więc jestem pewien, że to było uzasadnione – oczywiście biorąc pod uwagę tamten kontekst historyczny, który trudno dzisiaj osądzić. Leży przede mną książka „Inkwizycja i bracia św. Dominika. Słuszne prześladowanie” Christine Caldwell Ames, niestety niezbyt dobrze napisana, więc nie wiem, czy dam radę przeczytać 🙂 jest w niej duży rozdział (kilkadziesiąt str.) o inkwizytorach – świętych. Tak że dokładnie nasz temat.
-
-
-
-
-
Ostatnie posty

Gotycki fresk w Pelplinie
- 24 września, 2024

Jaka Polska?
- 26 sierpnia, 2024

Autostopowicz
- 7 maja, 2024

Początek Wszechświata – a jednak się rozszerza
- 7 maja, 2024

Oficer Armii Krajowej mówi po latach o UPA
- 29 kwietnia, 2024

Od jakiej chwili jest człowiek?
- 29 kwietnia, 2024

Polskie stroje na igrzyska Paryż 2024
- 22 kwietnia, 2024

Jak odczarować krucjaty?
- 15 kwietnia, 2024

Odkryto 1000-letnią monetę z napisem POZNAŃ
- 9 kwietnia, 2024

Strzępy filozoficzne
- 2 kwietnia, 2024

Ziębice – tajemnice dolnośląskiego miasteczka
- 28 marca, 2024

Wałbrzych
- 7 marca, 2024

Dlaczego Polacy nie cierpią Niemców
- 11 stycznia, 2024

Państwo działa bez litości
- 6 czerwca, 2023

Kto wystrzelił pocisk nad Bydgoszczą?
- 28 kwietnia, 2023

Malarskie krajobrazy sztucznej inteligencji – oko odpoczywa!
- 13 kwietnia, 2023

Federacja polsko-ukraińska
- 8 kwietnia, 2023

Postacie w interpretacji s.i.
- 14 marca, 2023

Samarytanka
- 12 marca, 2023

Grafiki generowane przez AI – moje pierwsze wrażenia
- 13 lutego, 2023

Czy PiS zamknie polskie kopalnie?
- 28 stycznia, 2023

Sztuka filmowa w okowach poprawności politycznej
- 10 stycznia, 2023

Pismo Święte: sola scriptura a komentarze
- 7 listopada, 2022

Kto wysadził Nord Stream?
- 8 października, 2022


Pozytywizm
- 20 września, 2022

Mit
- 12 września, 2022

Flasza Kleista – początki elektryczności
- 7 września, 2022

Gibeonici i zajęcie Kanaanu
- 6 września, 2022

Kto wezwie imienia Pana będzie zbawiony
- 21 czerwca, 2022

Polskie interesy w wojnie na Ukrainie
- 9 czerwca, 2022

30 fotografii Dorothei Lange, cz. 2
- 5 maja, 2022

30 fotografii Dorothei Lange
- 29 kwietnia, 2022

Bóg w naukowym podejściu do życia
- 19 kwietnia, 2022

czy papież może potępić czyny Rosjan?
- 18 kwietnia, 2022

Tohu Wabohu – bezład i pustkowie
- 13 kwietnia, 2022

Psie Pole 1109
- 12 kwietnia, 2022

Wytwórnia papieru Heinricha von Korna
- 6 kwietnia, 2022

Różnorodność cywilizacji
- 10 lutego, 2022
Media
Zdjęcia dodane do postów
Wideoklipy dodane do postów
W tamtych czasach na I miejscu liczyła się protekcja i nepotyzm. Ciekawsze jednak jest to, że „każdy świętym może być”:
„…Dwukrotnie patronował procesom przeciwko czarownicom. W 1569 zatwierdził siedem wyroków śmierci przeciwko oskarżonym o czary kobietom z Lecco, jednak wyroków tych nie wykonano, gdyż oprotestował je Senat Mediolanu, wsparty przez rzymską Kongregację Świętego Oficjum, która zakwestionowała dowody zebrane przez sąd arcybiskupi. W rezultacie, wbrew protestom arcybiskupa, wszystkie oskarżone wypuszczono na wolność, oprócz jednej, która zmarła w więzieniu…”.