• Zdjęcie profilowe Łukasz

    Łukasz zamieszczony w temacie Film serial

    Data publikacji: 6 miesięcy temu

    jest do obejrzenia i dobrze, że jest.
    Ale ja raczej już do tego filmu drugi raz nie usiądę.

    4
    6 Komentarzy
    • Oglądałem.

      1
    • @chicku też już drugi raz nie obejrzę,nie dam rady😔

      1
    • @chicku Nie dałam rady obejrzeć do końca…

      2
      • @sylwia-teresa rozumiem to. Sam sporo czytałem o rzezi wołyńskiej, ale omijałem relacje świadków. Nie da się tego czytać, a obrazy zostają w pamięci. To samo jest w „Wołyniu”, jeden obraz ciągle mi siedzi w głowie. Może lepiej by się to oglądało, gdyby było fikcją, a nie jest. Znam autora tej historii, Stanisław Srokowski, który napisał kilka książek o tamtych wydarzeniach, opartych częściowo na wspomnieniach. Żona czytała je, choć jej zabraniałem, a ona czytała i mi to opowiadała. Ja słuchając nie mogłem uwierzyć, że to fakty. I też panu Stanisławowi wspomniałem raz, że żona czytała jego książkę na ten temat. Zamiast się ucieszyć, że jego twórczość jest czytana, odpowiedział w stylu: „Nie polecam”. Niestety, ale taka jest nasza historia, rodziny ofiar tamtych wydarzeń nie mogły celebrować śmierci swoich bliskich, bo był to temat zakazany. Dlatego dziś trzeba o tym pamiętać, nie tylko ze względu na taką liczbę zamordowanych Polaków, ale nawet ze względu na ich rodziny, które noszą tę traumę w sobie. I możliwe, że mijamy się z nimi co dzień. Rodzina mojej żony nie zginęła tylko dlatego, że tego dnia, gdy banderowcy chcieli napaść wieś, stacjonował tam oddział AK. Upowcy sądzili zresztą, że opuścili oni juz wioskę, ale zatrzymali się parę godzin dłużej, bo ze wsi przynieśli im 70 jajek, które postanowili jeszcze ugotować i zjeść. Wtedy nadziali się na nich banderowcy, którzy dobrzy byli w mordowaniu niewinnych, ale gorzej, gdy trzeba się było zmierzyć z uzbrojonym oddziałem polskiej armii.

        2
        • @chicku Słuchałam wiele świadectw ocalałych z tamtej rzezi. Bestialstwo poraża, gdy się słucha tych opowieści. Jednak to, co mnie najbardziej zadziwia to tak głęboka wiara niektórych ludzi i słowa przebaczenia. Kobieta, której słuchałam mówiła przebaczyć – tak, zapomnieć nigdy! Jedyną rzeczą, która jej rodzina zabrała z domu w czasie ucieczki był krzyż…
          Szkoda, ze nadal tak mało się mówi o tamtych wydarzeniach, zwłaszcza jaki koszmar przeżyli Ci, którym udało sie uciec – bieda, głód, często lata tułaczki i zakaz mówienia o tym, co sie stało…

          • @sylwia-teresa wydaje mi się, że jednak dość sporo się mówi o tym dzisiaj. Co innego jest gorsze – osoby decyzyjne nic sobie z tego nie robią i – może właśnie dlatego tym bardziej ludzie podnoszą ten temat, bo czują bezsilność. W dodatku niektórzy uważają, że jest wojna, więc nie czas na Wołyń. A co to przeszkadza? Czy w czasie, gdy toczą się walki na wschodzie Ukrainy, w zachodniej nie mogłyby być prowadzone ekshumacje? Co do relacji – ja ich przeczytałem niewiele i – wystarczy mi. Wiem, co ludzie przeżyli, ale naprawdę słuchanie tego to nie na moje nerwy. Akurat mam wrażliwą naturę. natomiast statystyk czytałem sporo, np. wypunktowanie narzędzi czy rodzajów zbrodni. Statysytka tak nie porusza, jak indywidualne przeżycia. Mnie to przerasta, co tam się wyprawiało. I nie sądziłem, ze jest w ogóle możliwe, by to sfilmować. Jak np. sfilmować rzeź kobiet i dzieci w kościele? Ano – sądziłem – nie da się. A jednak Smarzowskiemu to się udało.

            1

Ostatnie posty

Gotycki fresk w Pelplinie

Jaka Polska?

Co osoba prawicowa powinna zrobić w obliczu absurdów tego świata

Autostopowicz

Początek Wszechświata – a jednak się rozszerza

Oficer Armii Krajowej mówi po latach o UPA

Od jakiej chwili jest człowiek?

Polskie stroje na igrzyska Paryż 2024

Jak odczarować krucjaty?

Odkryto 1000-letnią monetę z napisem POZNAŃ

Strzępy filozoficzne

Ziębice – tajemnice dolnośląskiego miasteczka

Wałbrzych

Dlaczego Polacy nie cierpią Niemców

Państwo działa bez litości

Kto wystrzelił pocisk nad Bydgoszczą?

Malarskie krajobrazy sztucznej inteligencji – oko odpoczywa!

Federacja polsko-ukraińska

Postacie w interpretacji s.i.

Samarytanka

Grafiki generowane przez AI – moje pierwsze wrażenia

Czy PiS zamknie polskie kopalnie?

Sztuka filmowa w okowach poprawności politycznej

Pismo Święte: sola scriptura a komentarze

Kto wysadził Nord Stream?

Czy grozi nam użycie broni jądrowej przez Rosję? Referendum za włączeniem do Rosji na okupowanych terenach Ukrainy

Pozytywizm

Mit

Flasza Kleista – początki elektryczności

Gibeonici i zajęcie Kanaanu

Kto wezwie imienia Pana będzie zbawiony

Polskie interesy w wojnie na Ukrainie

30 fotografii Dorothei Lange, cz. 2

30 fotografii Dorothei Lange

Bóg w naukowym podejściu do życia

czy papież może potępić czyny Rosjan?

Tohu Wabohu – bezład i pustkowie

Psie Pole 1109

Wytwórnia papieru Heinricha von Korna

Zasada antropiczna – dlaczego Wszechświat wygląda akurat tak, a nie inaczej?

Różnorodność cywilizacji

Media