• Zdjęcie profilowe Łukasz

    Łukasz zamieszczony w temacie Film serial

    Data publikacji: 9 miesięcy temu

    Droga (2009)
    za radą @koszalek wrzuciłem sobie na tapet tę produkcję.

    W wymiarze fabularnym jest to kameralna opowieść o wędrówce ojca i syna przez świat postapo. Film ociera się o horror, jest troche scen dość strasznych (schodzenie do piwnic, zakrwawione trawniki po jakiejś rzezi przed chwilą czy kanibalizm tych złych). Akurat ja nie jestem fanem horrorów, ale to jest kwestia gustu, dla kogoś to będzie może zaleta.

    Ciężko mi się zidentyfikować z głównym bohaterem – ojcem (filozof, myśli tylko o tym, kiedy umrze i czy zabić swojego syna, jemu też o tym opowiada, chyba jest to trochę niewiarygodne – dlaczego z jednej strony chcą przetrwać, a z drugiej niejako nieodwołalnym celem jest odebranie sobie życia?).
    Syn – bliższy mi, bo ma jednak zdrową naturę, jeśli pojawia się kwestia śmierci, to chce się spotkać z ojcem czy matką po tamtej stronie. Nie chce by ktoś umierał, chce z kolei pomagać wszystkim wokół, podzielił sobie świat na dobrych i złych (to w sumie fajne). Jednak trudno się identyfikować z takim synem, który jest w opozycji do nihilistycznego ojca. Odruchowo szuka się jednak bliskości między ojcem i synem, więc tworzy się tutaj jakiś zgrzyt.

    Jest też trochę mankamentów wokół matki chłopaka. Jest ona facetem w związku – jej mąż (główny bohater filmu) to raczej rzewny poeta, a to ona wydaje twarde dyspozycje: „idźcie na południe, bo tutaj nie przetrwacie zimy!” Potem pojawia się jakaś kobieta, która jest nią, jej alter ego? mówi, że chciała go zobaczyć. Choć wydaje się, że to nie jest ona, a zupełnie inna osoba. No i to zakończenie jest kompletnie rozczarowujące.

    Plusem na pewno jest ciekawa scenografia. Udało mi się zrobić parę zrzutów, które załączam 🙂 dla mnie takie 5/10, głównie za brak jakiejś przewodniej historii i trudność w utożsamieniu się z głównym bohaterem.

    +1
    4
    1 Komentarz
    • Ja ten film oglądałem kilka lat temu. Później czytałem książkę (film bardziej podobał mi się).
      Też nie przepadam za horrorami, ale te drastyczne sceny miały pokazać jak wygląda świat po zagładzie, co stało się z ludźmi.
      Dla mnie jest to film o relacji ojca do syna. Wokół wszystko jest chore, zniszczone, skażone, a tych dwóch trzyma się razem. Razem wędrują, szukając oazy, enklawy, gdzie można normalnie żyć. Syn i ojciec ocalają człowieczeństwo. W świecie, gdzie ludzie polują na innych ludzi i zachowują się jak zwierzęta, oni pokazują wielkość człowieka, jego wyjątkowość.
      Owszem, fakt, że ojciec myśli o tym, żeby zabić syna i siebie, nie jest czymś moralnym i dobrym. W ten sposób chce go tylko uchronić przed cierpieniem (zjedzeniem przez złych ludzi). Przypomina to trochę ekstremalną sytuację w jakiej znajdowali się ludzie przebywający w obozach koncentracyjnych. Dla wielu z nich śmierć była wybawieniem, co nie oznaczało, że nie chcieliby żyć.
      No i ta relacja głównego bohatera z żoną. Rzeczywiście w tym związku to ona była bardziej dojrzała i decyzyjna. Jednak główny bohater ją kocha i stale o niej myśli. Mimo to nie mają szans być razem. Jest to tragiczna i smutna opowieść. Chociaż ojciec na koniec umiera, syn zawsze będzie go pamiętał. Ta miłość i ludzkie uczucia pomimo zła świata, dają nadzieję, są tym promykiem światła w mroku.

Ostatnie posty

Gotycki fresk w Pelplinie

Jaka Polska?

Co osoba prawicowa powinna zrobić w obliczu absurdów tego świata

Autostopowicz

Początek Wszechświata – a jednak się rozszerza

Oficer Armii Krajowej mówi po latach o UPA

Od jakiej chwili jest człowiek?

Polskie stroje na igrzyska Paryż 2024

Jak odczarować krucjaty?

Odkryto 1000-letnią monetę z napisem POZNAŃ

Strzępy filozoficzne

Ziębice – tajemnice dolnośląskiego miasteczka

Wałbrzych

Dlaczego Polacy nie cierpią Niemców

Państwo działa bez litości

Kto wystrzelił pocisk nad Bydgoszczą?

Malarskie krajobrazy sztucznej inteligencji – oko odpoczywa!

Federacja polsko-ukraińska

Postacie w interpretacji s.i.

Samarytanka

Grafiki generowane przez AI – moje pierwsze wrażenia

Czy PiS zamknie polskie kopalnie?

Sztuka filmowa w okowach poprawności politycznej

Pismo Święte: sola scriptura a komentarze

Kto wysadził Nord Stream?

Czy grozi nam użycie broni jądrowej przez Rosję? Referendum za włączeniem do Rosji na okupowanych terenach Ukrainy

Pozytywizm

Mit

Flasza Kleista – początki elektryczności

Gibeonici i zajęcie Kanaanu

Kto wezwie imienia Pana będzie zbawiony

Polskie interesy w wojnie na Ukrainie

30 fotografii Dorothei Lange, cz. 2

30 fotografii Dorothei Lange

Bóg w naukowym podejściu do życia

czy papież może potępić czyny Rosjan?

Tohu Wabohu – bezład i pustkowie

Psie Pole 1109

Wytwórnia papieru Heinricha von Korna

Zasada antropiczna – dlaczego Wszechświat wygląda akurat tak, a nie inaczej?

Różnorodność cywilizacji

Media