Przez ponad 100 za za średniowieczne uważano malowidło w pelplińskim opactwie namalowane w drugiej połowie XIX w. W tekście zamieszczam kilka wyjaśnień na ten temat i porównanie obu malowideł.
Einstein był sceptyczny względem modelu rozszerzającego się Wszechświata. W 1917 r. opublikował przełomową ogólną teorię względności (OTW), z rozwiązań której wynikało, że Wszechświat jest bardzo niestabilny. Wystarczy mała zmiana, by nim wzburzyć. Dlatego błędnie dodał do niego stałą kosmologiczną lambda, która sprawiła, że model kosmologiczny stał się statyczny; uznał później to za swój największy błąd.
Człowiek, który brał udział w działaniach Armii Krajowej w rejonie Lwowa. Jerzy Węgierski (ur. 1915) m.in. dowodził jednostką 2 plutonu (szwadronu) oddziału leśnego 14. pułku ułanów AK. W swoim opracowaniu o działaniach AK w Ziemi Lwowskiej opisuje m.in. fakt, że AK szkoliła samoobronę polską przeciw Banderowcom z UPA.
W 1999 roku, w 900-setną rocznicę pierwszej krucjaty do Ziemi Świętej, do Jerozolimy wkroczyły grupy pobożnych protestantów w koszulkach z napisem „przepraszam” w języku arabskim. Łącznie spodziewano się 2000 uczestników tego niecodziennego marszu. W ten sposób chcieli oni wyrazić ekspiację wobec Żydów i Arabów za krucjaty, „rzeź” dokonaną z rąk chrześcijan. New York Times (20.06.1999, s. 15) pisał, że krucjaty są porównywalne z hitleryzmem albo czystkami etnicznymi w Kosowie.