-
Aleksandra zamieszczony w temacie Historia
Ciekawa mapa. Ilość lat jak długo dany region należał do Polski. Nie weryfikowałam ale raczej prawda.
6 Komentarzy-
jest tu dużo przeinaczeń, bo prawdopodobnie jest to ścisła przynależność państwowa danego terenu, a wiele innych obszarów była długo lennem, więc formalnie podlegała Polsce (np. Ryga czy Prusy Książęce – tutaj zaznaczone, jakby nigdy nie były częścią Polski). Z kolei jeśli uznajemy, że chodzi o Polskę, a nie RP, no to pytanie, czy teren Litwy po unii też powinien być liczony. Wg mnie tak, ale też lenna, przynajmniej niektóre.
-
@chicku Nie pamiętam właśnie jaki był opis, chyba na X mi to mignęło… może nie chodziło dokładnie o terytorium tylko obszar wpływów? Mimo wszystko jakie to wszystko płynne. W innych krajach mają pewnie podobne pływające na przestrzeni wieków granice.
-
@mammusia-aleksandra-alka mimo wszystko fajna grafika 🙂 dawaj więcej
-
@mammusia-aleksandra-alka Kiedyś granice były jeszcze bardziej płynne niż są obecnie, choć wiemy, że mapa polityczna Europy zmieniała się stosunkowo często w XX.
-
@eljot60 rzeczywiście kiedyś granice nie miały tak wielkiego znaczenia, jak dzisiaj. Sztywne były tylko granice diecezji (które często przecinały granice polityczne). Władcy nierzadko byli kuzynami. Ludzie mogli politycznie być w jednym kraju, a mówić językiem innego. No i w końcu były lenna, których na tej mapie nie zaznaczono, a które formalnie należały do danego kraju. Np. Prusy po hołdzie lennym w 1525. Tutaj na mapie natomiast nie uznano Prus Książęcych jako ziem należących do Rzeczpospolitej, choć nie miały żadnego innego właściciela. z innych nieścisłości to brak Czech, które należały do Polski przez 2 lata 🙂
-
-
-
Media
Zdjęcia dodane do postów
Wideoklipy dodane do postów
Polska to przede wszystkim kraj nad Wisłą i Wartą.