• Zdjęcie profilowe Jan

    Jan zamieszczony w temacie Historia

    Data publikacji: 6 miesięcy temu

    W opinii znawcy problematyki polsko-ukraińskiej, historyka prof. Grzegorza Motyki, „choć akcja antypolska była czystką etniczną, to jednocześnie spełnia ona definicję ludobójstwa”. Celem było bowiem zniszczenie na Wołyniu w całości, a na innych terenach w części, polskiej grupy etnicznej.

    https://wpolityce.pl/historia/698538-81-rocznica-krwawej-niedzieli-na-wolyniu

    3
    7 Komentarzy
    • @eljot60 Tak, to było ludobójstwo!

      2
    • a nawet, jak to ujęła Ewa Siemaszko: genocidium atrox..

    • @eljot60 XXX Zbrodnia Woly1lą.,@aneta-jankowsk Rzeź Wołyńska kładzie się cieniem na stosunkach polsko-ukraińskich. Niestety Ukraińcy nie potrafią rozliczyć się uczciwie ze swoją haniebną przeszłością. Dlatego pełne pojednanie z Ukrainą nie jest póki co możliwe. Polacy rozumieją, o co walczy naród ukraiński. W pełni go popieramy i wspieramy. Rosja to nasz wspólny wróg. Pamiętamy i nie zapomnimy jednak o pomordowanych bestialsko przez „sąsiadów” walczących w szeregach UPA. Stawianie banderowców na piedestale, budowanie własnej tożsamości na zbrodniarzach, budzi w nas sprzeciw i gniew! Nie godzimy się na to! Ukraina musi to w końcu zrozumieć, że przyszłość buduje się od prawdy, od nazwania rzeczy po imieniu, od szczerych przeprosin i skruchy. Ukraina nie chce być porównywana z Rosją i jej metodami terrorystycznymi. Wołyń niestety wpisuje się w takie działania. Mimo upływu lat wciąż ta rana krwawi i boli. Zamordowani czekają na godne miejsce pochówku!

      2
      • @koszalek moim zdaniem ważniejsze od przeprosin jest zaprzestanie kultu UPA i Bandery. Przeciez na Ukrainie są setki ulic i pomników umienia Bandery czy Szuchewycza. Po wioskach pod pomnikami upowców , którzy ponieśli śmierć, składane są świeże kwiaty i powiewają szarfy w kolorach Ukrainy i UPA.

        1
        • @chicku No tak, to jest ważniejsze. Nie chodzi przecież o zwykłe przepraszam i dalej robimy swoje.

          2
          • @koszalek ano, nie wiem nawet, czy powinno być przepraszam. Mam taką znajomą panią Anię ze Lwowa, która jest przekonana, że mordów na Polakach dokonywało NKWD, podszywając się pod UPA. Pytanie, czy ona ma mnie przepraszać, jeśli nawet uświadomi sobie, że to nie nkwd? ona tego nie chciała, nawet w to szczerze nie wierzy. Czy ja np. mam przepraszać Żydów za jakąś garstkę polskich kolaborantów czy np. AK-owców, których wydali? w ten sposób ściągałbym na siebie winę, której nie popełniłem. Dlatego nie oczekuję „przepraszam”, ale odrzucenia kultu tych ugrupowań i ich potępienie. Dzisiaj tak nie jest, jadę do Lwowa, a tam pomnik Bandery, ulice, tablice, Szuchewycz na znaczkach i bilboardach (autentyk). Akurat Szuchewycz bezpośrednio dowodził czystkami, więc to jest jakiś kosmos.

            1
            • @chicku Przepraszam od władz ukraińskich, przepraszam po uznaniu winy, przepraszam po nazwaniu zbrodniarzy i morderców po imieniu. Przepraszamy i prosimy o wybaczenie!
              Swoją drogą rzady PiS mogły więcej zrobić w tej materii. Była okazja przed wojną, w czasie jej trwania naciskać na Ukraińców. Teraz jest trudniej. Nacjonalizm ukraiński czerpie pełnymi garściami z UPA i nie łatwo będzie im z tego zrezygnować. Tym bardziej musimy stać twardo przy swoim!

              1