• Zdjęcie profilowe Sylwia

    Sylwia zamieszczony w temacie Astronomia

    2 lata, 11 miesięcy temu

    Nad Skandynawią widziano bardzo rzadkie polarne chmury stratosferyczne typu II
    Według fotografa Adriena Maudui 17 stycznia 2022 r. północne regiony Skandynawii były świadkiem rzadkiego spektaklu na dużych wysokościach. Przez około 2 godziny nieliczne polarne obłoki stratosferyczne typu II (PSC)
    pojawiły się znikąd, ukazując oszałamiający opalizujący blask, który kontrastował z ciemniejszym zmierzchem krótkiego dnia polarnego.

    PSC są również nazywane chmurami z masy perłowej, ponieważ ich tęczowe zabarwienie wynikające z dyfrakcji światła słonecznego przez maleńkie cząsteczki lodu, jest jednym z najsilniejszych w chmurach na Ziemi. Ich mocne kolory są bardzo widoczne gołym okiem, sprawiając wrażenie surrealistyczne.

    Są to również jedne z najwyższych chmur na Ziemi, formujące się na wysokosci 15-30 km w bardzo precyzyjnych warunkach, które ograniczają ich pojawianie się. Na górze musi być bardzo zimno, co jest możliwe tylko w miesiącach zimowych nad regionami polarnymi, gdzie stratosfera jest najzimniejsza. Maleńkie cząsteczki lodu powstają nad pasmami górskimi z powodu pionowego ścinania/silnych wiatrów, tworząc struktury soczewkowate.

    portal: Zmiany na Ziemi

Media