• Zdjęcie profilowe Roman

    Roman zamieszczony w temacie Wiara

    2 lata, 4 miesiące temu

    Zawsze mnie nieco śmieszyły takie obrazy – analizujący PODOBIEŃSTWO MARII DO IZYDY ZAPOMINAJĄ O JEDNYM : SZATAN SŁYSZAŁ PROROCTWO O POTOMSTWIE WYPOWIEDZIANE W EDEN – PRAWDOPODOBNIE DLATEGO NA DŁUGO, DŁUGO PRZED NARODZINAMI OBIECANEGO POTOMKA – POSTANOWIŁ WPROWADZIĆ PLAGIAT TAK, BY GDY POJAWI SIĘ JUŻ MESJASZ A TAKŻE POTEM – LUDZIE WYBRALI PODRÓBKĘ I OTOCZYLI JĄ KULTEM A NIE PRAWDĘ – prawdziwy plagiat w tym wypadku zaczął się nie po oryginale – ale PRZED! – i to jest prawdziwy majstersztyk!

    ”Jak jednak wytłumaczyć wszelkie liczne podobieństwa pomiędzy Jezusem a bóstwami solarnymi?
    Przede wszystkim należy w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że nawet największe podobieństwo pozostaje tylko podobieństwem.
    Jezus rzeczywiście umarł, i to nie dlatego, że identyfikował się z Ozyrysem, Horusem czy Mitrą, ale dlatego, że przyszedł wypełnić Pisma (Łukasza 24. 26 – 27, 44), utożsamiając się z biblijnymi proroctwami. Odnośnie podobieństw warto również podkreślić, że jak chrystianizm wyrósł z judaizmu, a wszystkie obecne kościoły z pierwotnego chrześcijaństwa, tak też wszystkie religie w pewnym sensie wyrosły z jednego pnia. (porównaj Dzieje Apostolskie 17.26 – 27).
    Od samego początku oczekiwano przecież na ”potomka niewiasty”, który ”zdepcze głowę węża” (Rodzaju 3 : 15).
    Stąd też różne wyobrażenia owego ”nasienia” i podobieństwa występujące w różnych religiach. Na szczególną uwagę – moim zdaniem – zasługują te wierzenia i elementy kultu. które rzeczywiście zostały zaanektowane przez chrześcijaństwo IV stulecia. Wiadomo przecież,że Kościół rzymski przejął z pogaństwa nie tylko koncepcję tzw.Trójcy Świętej, pogański kult dziewiczej matki boskiej z dzieckiem na ręku (np.egipska Izyda z Horusem, babilońska Semiramis z Tammuzem – Ezechiela 8 : 14 i Jeremiasza 44 : 15 – 18) i datę 25 grudnia ja jako dzień narodzin wielu bóstw solarnych, ale także cały szereg innych elementów i wierzeń, min. wieczne męki piekielne, czyściec, modlitwy za zmarłych, różaniec, niedzielę (święty dzień Mitry – boga słońca) i wiele innych elementów związanych z kultem i szatami liturgicznymi.
    Tego rodzaju zapożyczenia, fałszerstwa, wypaczenia i kompromisy, czyli zwyrodniałe formy religijności, nie świadczą o podobieństwach Chrystusa do bóstw pogańskich, ale o odstępstwie papiestwa. To one powinny budzić nasz sprzeciw a nie Chrystus, który przecież walczył z tym wszystkim.
    Poza tym cokolwiek by nie powiedzieć o podobieństwach między Jezusem a mitycznymi bohaterami, należy pamiętać również o tym, że o Chrystusie świadczyli nie tylko jego wyznawcy, lecz również Żydzi stojący w opozycji do niego. (…) Warto więc o tym pamiętać przy krytycznej ocenie Chrystusa i chrześcijaństwa. Jezus bowiem – w przeciwieństwie do Horusa, Tammuza, Dionizosa, Heraklesa czy Mitry – nadal ma miliony wyznawców na całym świecie.” –

    – FAKTY I MITY – artykuł pod tytułem ”Jezus a bóstwa pogańskie” autorstwa Bolesława Parmy.

    dla ludzi jednak sensacją jest podobieństwo odstępstwa do prawdy a że ciemność jest łatwiejsza – wybierają ciemność i odstępstwo – niż prawdę i światłość – wolą zgłębiać ziarnka prawdy zawarte w odstępstwie niż zastanowić się SKĄD to podobieństwo – i DLACZEGO –

    1
    2 Komentarze
    • Maryja ma zakryte piersi

    • daleki jestem od brania poważnie takich memów. Czytam na Wikipedii, że był synem Ozyrysa i Izydy lub Geba i Nut, a więc nie ma tu nic o dziewicy. Jest też wiele innych cech Horusa, którym daleko do naszej kultury, np. złote prącie 😉

      Co do pewnych analogii i bliskości Egiptu i Starożytnego Izraela – tak było i nasze historie się często przenikają, w czym nie ma nic złego, w końcu Bóg objawił się też Egipcjanom. W tamtych czasach różnego typu zapożyczenia były normalne, po prostu gdy ktoś napisał coś mądrego, każdy korzystał. I w ten sposób jedna z ksiąg mądrościowych Egiptu stała się częścią natchnionej Księgi Mądrości ze Starego Testamentu.

      1