• Zdjęcie profilowe lisa-amonte

    lisa-amonte zamieszczony w temacie Terrarystyka

    3 lata temu

    Arachnofobia – jak sobie z nią radzic?
    Arachnofobia (arachne – pająk, phobia – strach) – fobia, objawiająca się bardzo silnym lękiem przed pająkami lub innymi bezkręgowcami zbliżonymi do nich wyglądem. Jest to jedna z najczęściej występujących fobii.
    Jednym ze sposobów opanowania arachnofobii jest desensytyzacja. To proces terapeutyczny polegający na redukowaniu intensywności reakcji lękowej poprzez konstruowanie sytuacji, w których osoba może skonfrontować się ze złagodzoną wersją swoich doświadczeń i wygaszanie reakcji. Terapia taka polega na stopniowym konfrontowaniu pacjenta z przedmiotem jego lęku.
    Kolejnym ze sposobow jest terapia implozywna. W terapii implozywnej namawia się pacjenta, aby unikał typowej dla fobii reakcji unikania bodźca lękotwórczego, bowiem wielokrotny kontakt z takim bodźcem osłabia reakcję lękową w odpowiedzi na pojawienie się takiego bodźca. (Źrodlo Wkikipedia).

    W naszym odczuciu pierwszym i podstawowym krokiem w pokonaniu arachnofobii jest przede wszystkim nabycie wiedzy nt obiektu swojego lęku. Rozmowa z kimś, kto pomoże nam w logiczny sposób zrozumieć, że pająki nie stanowią dla nas zagrożenia to sprawa najważniejsza.
    Nie jestesmy tez zwolennikami „rzucania na głęboką wodę”. Metoda małych kroczków jest tą zdecydowanie mniej stresującą a efekty znacznie trwalsze. Tak więc najpierw wiedza, potem oglądanie zdjęć – tu zapraszamy do obejrzenia naszej instagramowej galerii (instagram: @spidersfox) – następnie spotkanie z ptasznikiem zamkniętym w szczelnym terrarium. Pająk w terrarium jest „pod kontrolą”, nie wyskoczy, nie ukąsi, nie zakłóci naszej strefy komfortu. Po oswojeniu się z widokiem pająka, który jest odseparowany szybą, mozna przejść do kolejnego kroku czyli otworzenia terrarium (bez wyjmowania pająka).
    Jeśli obecność pająka w tym samym pomieszczeniu nam spowszednieje – jestesmy juz na najlepszej drodze do pokonania lęku.
    Oczywiście kroki ktore opisałam niekoniecznie muszą wydarzyć się jednego dnia. Osoby z silną reakcją paniczną będą potrzebowały znacznie wiecej czasu i więcej powtórzeń poszczególnych etapów. Ale jest to do zrobienia i jestem na to najlepszym, żywym dowodem 🙂

    Świat pająków jest niezwykle fascynujący. Rożnorodność gatunków, wygląd, tryb życia (pająki nadrzewne, naziemne i podziemne) to cos co wciąga naprawdę mocno. Są piękne i ewolucyjnie doskonałe. Warto się o tym przekonać 🙂

Media